tv anten kömürü PA verici toroid

Yz Hüsnü Köktürk husnu66tr@yahoo.com
Tv anten giriş toroidlerinin Verici PA devrelerinde kullanımı
Malum PA toroidleri piyasamızda fazlca gözüken malzemelerden değildirler. Amatörlerimiz bir PA devresi yapacak olsalar, buldukları toroid’in frekanslı olup olmadığından emin olamazlar. Bir zamanlar İstanbul Karaköy elektronik pasajı yakınlarında birisi 20 cm boyunda iki cm çapında içi delikli ferit boru satardı. Hatta bunun biraz daha irice bir cinsi daha vardı ki onu beğenmemiştim.
Güzel hemşehrim de bana boyu 4 cm olanı lazım.
Satıcı bana toroidin kırılma tekniğini öğretiyor. Ben hiçbir zaman bu toroidleri düzgün kesemedim ama ancak döner taşlarla düzeltebildim. Bu kesilmiş toroidler 28MHz gibi en yüksek bir frekansta çalışabildiler. Adam dükkanı bir başkasına devretti, yeni gelen fiatları uçurdu, sanırım daha o zaman bile bu toroidçi ortadan kalktı. Keşki biraz fazla alsaymışım, şu an bu tor çubuğu ferit anten olarak kullanmayı tasarlıyorum.
Aklıma Tv anten kömürlerini PA toroid olarak kullanmak geldi. Yine pasaj dışındaki bir dükkandan bir poşet anten kömürü almıştım. Tabii delikleri iri olan kömür tercih sebebiydi. Yine de ufak delikli olanı tamamen kullanım dışı değildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s