relay role driver with BC108

Yz Hüsnü Köktürk TB6BHK husnu66tr@yahoo.com RÖLE SÜRÜCÜ DRİVER HAKKINDA

Yüksek güçlerin olması lazım gelen yerlerde bulunması lazım gelen araçlar öncelikle çıkış gücünün yükseltilmesi istenen transceiver yani alıcı verici cihaz.

PA lineer amplifikator ve harici anten. ve bu üç elemanın bağlantılarını yöneten çift kontaklı ve üzerinde bir transistor bulunan röle. Bu röle hayli kaliteli olmalı. Keşki platin kontakları olsa.Voltajı da 12 volt gibi düşük olmalı. Yüksek voltajlı bir röleyi düşük voltajlarda kullanabilirsiniz ama yüksek voltajlı bir röle düşük voltta çalışmaz.

Röleye seri bağlı 1N4002 ve benzer diyotlar rölenin sürekli şıkırdamasını önlemek için konuluyor. 1N4001 koyan da olmuş 1N4007 ve hatta 1N4148 bile koymuşlar. Hızlı diyot takın diyenler bile var. S3 anahtarı röleye bir miktar gecikme sağlıyor. Sanırım SSB modunda aktif oluyor. Hayli zaman bu işlerle uğraşmadığım için SSB de mi aktif yoksa AM modunda mı aktif unutmuş gibiyim. Seri bağlı diyotlar germanyum olmalı diyenler de var, 1N4148 kullanan da var.Transistor da kritik değil. Benim devrelerin birinde yüksek voltajlı transistor BF257 takılı , o da çalışıyor.

Dinleme konumunda anten röle içini dolaşarak transceiver soketine bağlanır. Gönderme konumunda anten Pa çıkışına bağlanır. Diğer taraftan transceiver çıkışı da PA girişine bağlanır.Röle mekanizmaları değişik olabilir. Anlayabilmek için rölenin içine dikkatlice bakılmalıdır. role-driver-BC108

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s