işitme kayıplılar için tv dinleme cihazı

tv_dinler

tv-dinleYz  Hüsnü Köktürk     TV DİNLER husnu66tr@yahoo.com
TV DİNLER televizyon dinleme cihazı. Amatörün audio çalışması.  “TV dinler” Daha önceleri bir miktar bahsedilmişti. En azından kendim kendi TV min sesini çoğu kere beğenmiyorum. Bunun çoğunlukla işitme zayıflığından kaynaklandığını bilmeme rağmen, seslerde bir bozukluk ve kalite düşüklüğü gerçekten mevcut. Zira tam sağlıklı insanlar bu bozukluğu TV nin sesini bu cihazdan dinledikten sonra ikrar ve teyit ediyorlar. Diyorlar ki
—Bu bir studyo çıkışı olmuş.
–Bu ses TV nin kendi sesinden daha güzel! Gerçi ben bu övgü dolu sözlerin hepsine tamamiyle katılıyor değilim ama, en azından TV nin sesini rahatlıkla anlayabiliyorum.
Cihazın girişine TV mizin ses çıkış soketine uyumlu bir soket bağlıyoruz. Yine cihazımıza on-off açıp kapama ilave ediyoruz. Kısa bir tel parçası anten olarak kullanılabilir. Bobin içinde nüve kullanılmış sa nüve, mümkün mertebe bobinin şasi tarafında olmalı, bu halde modülenin daha güçlü olduğu gözlenmiştir. 2SC1359 transistoru düşük voltajlı ve az gürültülü, low noise tipindedir, bulunamazsa yerine 2SC930 kullanılabilir.
Hangi frekansta olalım denince, Çin malı cihazların biri 86MHz yi kullanmış. Onlar kullanır, Başka frekans kullananlar da var.Vericimiz bir güç taşımamsasına rağmen, yine de benim size, siz de aynı frekansı kullanınız diyecek bir yetkim yok. Frekakns işi tamamen uygulayıcuya kalmış bir iş, işin hukuki tarafı, kullanıcıyı ilgilendirir. Bizimki sadece bilimsel bir çalışma. Benim şu frekansı kullanınız demem suç olabilir. Benim alıcım 64–108MHz idi. Test amaçlı olarak emaneten alıcının en boş bir frekans alanını dinleme yeri olarak seçtim.
Cihaz henüz gördüğünüz kademede ilerde buna voltaj sabitleyicisi ilave edilecek, kapalı bir kutuya konup teleskopik anten bağlanacak…..
http://www.geocities.ws/husnu66tr/husnu66tr.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s