dinleme, işitme cihazı, hearing-aid, gl358, LM358

Yz Hüsnü Köktürk TB6BHK      GL358-amppphusnu66tr@yahoo.com

GL358 3 volt ses amplifikatoru.

Bu tip entegre devrelerin kullanılış şekilleri datasheet kitapçıklarında bulunur ama yine de kişilerin kendilerine özel ufak tefek dizayn tipleri olabilir. 3 volt civarında kullanım için internet ortamında benzer devreleri bulmaya çalıştım, aynı bir devre biri yabancı biri yerli iki sitede bulunuyordu..Artık kim kimden almış iyice bakmadım. Biri İngilizce yazmış, biri Türkçe. GL358 in datasheet sahifelerine de baktım. Bilhassa GL358 in çıkışına bir power katının nasıl ilave edileceğini, datasheetten aldım. Bu nedenle bu devre benim değil ancak bana ait bir modified devredir., bana ait bir versiyon dur diyebilirim. Rasladığım 3 voltluk devrenin ses kalitesini hiç mi hiç beğenmedim. Dolayısıyla modifiye etmek şart oldu.

Devrenin ses kalitesine gelince çoğu kimser için ” maşallah ne kadar güzel çalışıyor, hiç distorsiyon yok” denilecek kadar güzeldir. Ama bana sorarsanız devre yabana atılmaz olsa da distorsiyondan tamamen uzak bir devre değildir. Masamda ne bir osilaskop ne de bir başka ses kalitesi gösteren bir araç bulunmadığı için, bütün ölçüleri kendi hırpalanmış kulağımdan alıyorum.

Bununla bir miktar ditorsiyonla TV dinleyebilirsiniz. Tv yi çok daha küçük distorsiyonla dinleyebilen hatta daha güzeli olmaz denilebilecek yapıtları da gördüğümü söyleyebilirim.

Devre sesleri üç metre kadar uzaktan, yani oda içi TV dinlemek kasdıyla yapılmaya çalışılmıştır. Başka maksatlar için de kullanılabilir.

Reklamlar