3tr TRF DX VLF-LW-MW..high sensitivity receiver

Yz: Hüsnü Köktürk husnu66tr@yahoo.com

Three transistor VLF-LW-MW..

Sound amplifier NEC575 Transistors Q1–2SC1327 Q2–2SC1327 Q3–BF254, RFC= VLF shock bobbin ,or casette player reader, 200+200=400 ohm or 250+250=500 ohms or 500 ohm miniature transformer primary

This receiver the best which I saw, listen. Really DX, also Ican listen VLF undergrouns signal or may be beacon so far 1000+1000..km away at by day, daylight. It seems it will be an underground signal receiver

Üç transistorlu TRF DX alıcı

Ses amplifikator olarak NEC 575 çipini kullandık. Biraz nostalji oluyor belki ama bu çipin iyi tarafları da var. Öncelikle Amplifikatörün ön kısmına ilave edeceğiniz devrelerde fazla bir poblemle karşılaşmazsınız. Birçok IC ler bu durumda motor bot denilen patlama sesleri, dırt dırtlar..vs gibi olumsuz reaksiyon gösterebilirler. Bu çip + TBA800 ve benzer seri numaralar kendi önlerine ilave edilen devrelere fazla aksi reaksiyon göstermiyorlar. Nec575 in ayrıca low noise özelliği de var. Buradaki tek kusuru, 12 volt besleme isterken biz onu 9 volt ile besliyoruz.

Alıcı kata gelince sadece iki transistör kullanarak uzun ve orta dalgada harici anten kullanmaksızın DX istasyon alabiliyoruz. Gündüz Uzun dalgada bir kuzey ülkesinin Kafkas isimli radyosunun sesi işitiliyor. O ne? bir ara Türkçe bir müzik koydular. (Kim arar seni kim arar- Vefasız olanı kim arar….içim yanar)

Sanatkar yabancı, Türk değil. Hele vefasız kelimesini hiç telaffuz edemiyor. Doğrusu biraz şaşırdım, bizim müziğin orada işi neydi?

Alıcı katımızı iki transistordan üç transistora çıkarıyoruz. İyileştirmek hiç de kolay değilmiş. İki transistorlu orijinal haline de hiç dokunmuyoruz. Bu arada yabancı mailler de geliyor. Türkçeyi anlıyamadıklarını ,yazının İngilizce olmasını isteyen mailler. Google bizim yazıyı İngilizceye çevirmiş, o öyle kolay bir iş değil. Bu zavallı İngilizce yazsa ne olacak, onu da anlayamazlar.
3TRRM.jpg
Ali-Kokturk-1.jpg

<

ANA SAYFA–MAIN PAGE

Copyright © Hüsnü Köktürk TB6BHK Yozgat 3tr,trf dx receiver 2004

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s