2sk33 fet ile mikrofon preamplifikator

2sk33 mike preamp devresi

Yz      Hüsnü Köktürk     TV DİNLER        husnu66tr@yahoo.com

Yz   Hüsnü Köktürk   TB6BHK

Fet ve bir transistor mikrofon amplifikatoru.  Sanırım epey bir mikrofon preamplifikatör devresi topladım. Topladım da hepsini tek tek denemek mümnkün değil. Çoğuna hala seyirci olarak bakıyorum. Denediklerimden biri bu devre. Biraz da ben modifiye ettim.

Sanırım devre global, internette benzerlerine çok rasladım. 2sk33-ampDevrenin epeyce bir alternatifi, yani benzerleri var. Bu nedenle devre yeni bir şey değil. ona arşivden seçmeler ismi vereceğim.

Fet olarak 2SK33 kullanıldı. Eski bir transistor olmalı kullanayım aradan çıksın diye düşündüm. Devrenin üstün özelliklerinden biri sanki ALC devresi varmış gibi, mikrofon hem yakın hem uzak seslere uyumluluk gösteriyor. Kulağımla duyamadığım kuş seslerini bu devreyle duyabiliyorum. Televizyon seslerini de duymada da başarılı. Ancak bundan daha iyisini gördüm diyebilirim. Sıralamada ikinci sıraya düşecek gibi.

Negatif yönlerine gelince LM386 güç katı ilavesiyle sanki bir miktar gürültü alıyormuşum gibi hissediyorum. Bu gürültü alıcı katından mı? yoksa LM386 dan mı geliyor, emin olamıyorum, fazla bir ölçü aletim hatta bir tane bile yok.

http://www.geocities.ws/husnu66tr/2sk33-mic-amp.htm

 

Reklamlar