GL358 mikrofon devresi


Yz   Hüsnü Köktürk   TB6BHK      husnu66tr@yahoo.com

GL358 3 volt ses amplifikatoru.

Bu tip entegre devrelerin kullanılış şekilleri  datasheet kitapçıklarında bulunur ama  yine de kişilerin kendilerine özel ufak tefek dizayn tipleri olabilir. 3 volt civarında kullanım için internet ortamında benzer devreleri bulmaya çalıştım, aynı bir devre biri yabancı biri yerli iki  sitede bulunuyordu..Artık kim kimden almış iyice bakmadım. Biri İngilizce yazmış, biri Türkçe. Birisi “hearing aid” demiş, birisi “işitme cihazı” GL358’in datasheet sahifelerine de baktım. Bilhassa GL358’in çıkışına bir power katının nasıl ilave edileceğini, datasheet’ten aldım. Bu nedenle bu devre benim değil ancak bana ait bir modified devredir, bana ait bir versiyon dur diyebilirim. Rasladığım 3 voltluk devrenin ses kalitesini hiç mi hiç beğenmedim. Dolayısıyla modifiye etmek şart oldu.

Devrenin ses kalitesine gelince çoğu kimser için ” maşallah ne kadar güzel çalışıyor, hiç distorsiyon yok” denilecek kadar güzeldir. Ama bana sorarsanız devre yabana atılamaz olsa da   distorsiyondan tamamen uzak bir devre değildir. Masamda ne bir osilaskop ne de bir başka ses kalitesi gösteren bir araç bulunmadığı için, bütün ölçüleri kendi hırpalanmış kulağımdan alıyorum.

Bununla, bu devre ile bir miktar ditorsiyonla TV dinleyebilirsiniz.  Tv yi çok daha küçük distorsiyonla dinleyebilen hatta daha güzeli olmaz denilebilecek yapıtları da gördüğümü söyleyebilirim.

Devre sesleri üç metre kadar uzaktan, yani oda içi TV dinlemek kasdıyla yapılmaya çalışılmıştır. Başka maksatlar için de kullanılabilir.GL358-amppp

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s