windows7 üzerine windows xp kurulumu


Yz    Hüsnü Köktürk    husnu66tr@yahoo.com

       Windows7 yüklü bilgisayara ilaveten XP yüklemek

Değerli arkadaşlar

Son aylarda Bitlik konularının hayli ağırlaştığını  ortalama seviyeyi geçtiğini  düşünüyor veya öyle sanıyorum. Bu durum okuyucuların çoğunluğunun aktif olacakları yerde seyirci kalmalarına sebep olabilir. Buna kanıt olarak da

“ben yaptım oldu”  içindeki “telsiz test araçları” yazımın uzun süre ortalarda gezmesini aşağıya kayıp yok olmamasını gösterebilirim.  Bu nedenle hafif konuları seçmemin bağışlanması  ve hoş  görülmesi temennisiyle.

Windows 7 kurulu bir hart diske ilaveten windows XP kurmak.

Niçin XP  denebilir. Benim gibi çok internet gezen ve klasörler arası çok miktarda data transferi yapan bir kimse için gerekli olabiliyor. Win7 de arama satırına bir iki harf yazdığımda sayfa ortadatırı kaybolabiliyor, Data transferi için aynı sayfayı bir kere daha açayım derken bu defa da eski sayfa kayboluyor. transfer yaptığım sayfa büyüyüp tüm ekranı kablıyor .filan filan.

Artık win7 yüklü hartdiskime xp kuramıyorum. Eskiden yapıyormuşum.  Çekmeceden kullanılmış iki yedek hartdisk çıkarıyorum. Bunlar da seçmeli açılışlar var. Dilersen Win7 ile başla dilersen XP ile.     Ya şimdi kurduğun xp yarıda kesiliyor ve başarısızca gerçekleşiyor, üstüne üstlük eski win7 de çalışmıyor, boot dahi yapamıyorsunuz.

Bir uzun çözüm yolu.    Eski hartdiskimi (win7+win xp) master olarak, win7 yüklü yeni hartdiskimi de slave olarak bağlıyorum. Tabii açıldığında driver veya partition sayısı çoğalıyor.    XP kurulum DVD sini yerleştirip kuruluma başlıyorum.  Bu defa işler yolunda gidiyor. Kurulum menüsünde iki hartdisk birbirine karışmadan duruyorlar. Biri üstte arada bir boşluk diğeri aşağıda.

Kurulum bitiyor. Başarılı.  Eski hartdidki kaldırıp çekmeceye eski yerine yerleştiriyorum.

Fakat malesef bilgisayarımız yine win7 ile açılıyor. Bunun sebebi de xp boot dosyasının kaldırdığım hart diskin içinde olması. Malum bootlar hep C içine yazılıyorlar, Bootları D ve E driverları içinde aramamalı.

XP yi kurmuşuz ama ortada boot dosyası yok. Başta “EasyBCD 2.2” olmak üzere “Visual BCD” “EaseUS Partition Master” “Aomei partition assistant” “Dual boot repair” gibi programlardan istifade edebiliriz. Bilhassa EaseBCD içinde “add new entry” bölümünün xp ye boot yazma yeri olması lazım. Benimkinde yazıldı ama bu yazılmayı sistemi yeniden açmadan göremiyorsunuz.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s