TRF advanced receiver selective sensitive portable


TRF alıcı da izlenimlerim
Zaman içerisinde çok miktarda trf alıcı yapmışlığım var. Bunlrın içinde çok takdir ettiklerim oldu. Plan ve projeleri çizildi yazıldı ama ne zaman birini yeniden yapmaya kalksam, bazı güçlüklerle karşılaştığım olmuştur. Bazan çok seçici dediğim alıcı normal seçicilikte çalışmış olabiliyordu. Bazan alıcının aynısını yaptım derken yanılmış olabiliyordum. Aynısı değil, ufacık zannettiğim ayrılıklar büyük kayıplar olarak karşıma çıkabiliyordu. Anten transistoru olarak değişik birşey olsun diye kavanozdan tanımadığım bir transistor kullanmış olabiliyordum. İkinci bir montajda ise tanıdık bir transistor kullanıyorum, heyhat o verim yok. Niçin mi? O ilk kullandığım transistor ben farkında olmasam da kazancı çok yüksek özel bir transistor olabiliyordu. Son montajdaki tanıdık transistor ise düşük kazançlı.
Bazan bilmediğim kurallar da olabiliyordu. İşte bu yazıda önemli bir seçicilik kuralıyla karşıkarşıyayım. Alıcınızın seçici olmasını istiyorsanız anten transistörünün emiter bağlantısına dikkatli bakınız. Emiterin orta üçtan alınması seçiciliği anında azaltacaktır. Ayrıca emiter tur sayısı bir-iki tur gibi az sayıda olmalıdır.
Beys ile şasi arasındaki potansiyometre aşırı kazancı önlemek maksadıyla konulmuş. Uzun ve orta dalgada bu potansiyometre gerkli isede kısa dalgada düşük kazanç sebebiyle gerekmeyebilir.
Alıcı bu haliyle birinci sınıf süperheterodin seviyesindedir. Bu alıcı sayesinde Türkiyede henüz orta dalga istasyonların tükenmediğini öğreniyorum. Sabah daat 6 ve 7 de Antalya Aksu vericisinin sesiniYozgat’tan duyabiliyorum. Erkek spikerin oldukça düzgün bir Türkçesi vardı.
receiver17

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s