TRF receiver selective sensitive year 2014


By Hüsnü Köktürk    TB6BHK        husnu66tr@yahoo.com   receiver10

SENSITIVE   SELECTIVITY DIRECT PERFECT     DX  TRF RECEIVER
This is a perfect broadcast selective sensitive direct TRF receiver. receiver16 It is designed for the detection of AM signals in the 150kHz to 3MHz. This circuit features good sensitivity, selectivity and high audio quality and high output sound level. Perfect for LW and MW. Better performance than all superheterodiyn receivers unless is made for special. If needs more sensitivity adjust the pot, For More selectivity the middle of the coil point must be between 1-10 turn, for MW 1-7 turn for LW 4–12 turn). . Put the ferrite bar to a safely place. Some points gives useful feedback , and increasae gain. Don’t put the coil on the speaker or to a anti feedback, dead place. This receiver convenient for listening Dx stations. This version of this receiver will work very okey with air cored inductors, 11cm diameter, 100 turn for LW and 35 turn for MW. No external antenna needed.2sc3113-alici
Bu gür ve kaliteli ses veren marine, orta ve uzun dalga alıcısıdır. Marine deniz bandını da dinler. Harici anten kullanılmaksızın DX istasyonlarının dinlenme imkanı hasıl olmuştur. Alıcı bu haliyle en kaliteli seçme süperheterodin alıcıların seviyesindedir. Seçicilik L1 bobinlerinin şaseye yakın bölümünün tur sayısı ile ilgilidir. Bunlar bir tura kadar düşürülebilir. Tur sayısı bir olunca seçicilik süperheterodin seviyesine ulaşır. Seçicilik frekans düştükçe artar yükseldikçe azalır, ve kısa dalga için mükemmel sayılmayabilir. Ses kalitesi için ise eşsiz denebilir.
Hatta ses kalitesi bakımından eşsizdir. Alıcının FM istasyonlarını almaya meyl etmesi şu ana kadar görülmedi. Alıcı orta dalga istasyonlarını daha güneş batmadan almaya başlar. Pek çok süperheterodin radyoların alış yapamadığı durumlarda gür ve kaliteli sesi ile alış yapar.

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to TRF receiver selective sensitive year 2014

 1. İhsan dedi ki:

  Hüsnü hocam öncelikle emeğinize sağlık bu devreyi yapmak isterim. Benim sorum elektronikten çok fazla anlamayan biri olarak çizilmiş bir pcb varmıdır. Ayrıca anten bilgileri ve hangi frekans aralığında çalışmaktadır. Cevabınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • hkokturk dedi ki:

   Hollandalı biri benim receiver7 yi yapkmış. Bana mail attı. İlk yapışta çalıştı diyor, mükemmel anten ve topraksız çalışışına hayret ediyor.

   • İhsan dedi ki:

    Sayın hocam cevabınız için teşekkür ederim. Acaba yapan kişiden pcb ve bobin sarımlarını gösteren bir çizim vs. alabilmemiz mümkün müdür.

 2. Fatih dedi ki:

  Çok sayıda regen alıcı deneyleri yaptım ama yaptığım alıcıları sevemedim nedeni alıcının regen ayarını yaparken düdük sesine benzer sesler çıkarması bunu önlemenin yolu yok mu ? TRF alıcıları denemedim acaba TRF li bir alıcı mı yapsam diyorum o tür alıcılar regene göre daha mı iyi siz ne dersiniz hüsnü hocam?

  • hkokturk dedi ki:

   düdük sesi problemli ses katından kaynaklanır. Ses katını kontrol ediniz. Aşırı yüksek girişleri ses katı katı hoş karşılamaz. potansiyometre kullanmalı. Çok transistörlü kaliteli TRF alıocı REGENDEN üstündür.

  • hkokturk dedi ki:

   düdük sesi problemli ses katından kaynaklanır. Ses katını kontrol ediniz. Aşırı yüksek girişleri ses katı katı hoş karşılamaz. potansiyometre kullanmalı. Çok transistörlü kaliteli TRF alıocı REGENDEN üstündür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s