1V5 audio amplifier and hearing aid


Yaz:  Hüsnü Köktürk            husnu66tr@yahoo.com

Küçük voltajlarla çalışma

Hassas Kulak “spy ear”  Devremiz esasen 3 transistörlü bir ses amplifikatörü. Baştaki transistörü çıkarırsak manyetik mikrofonlu amplifikatör görevini başarıyla sürdürüyor. Cihazımız “spy ear” olabilir mi? Pot son noktalara yaklaştığında amplifikasyon, desibel artar, uzaktaki sesler daha iyi işitilir. Ama cihazımız bu gaye için imal edilmedi. Maksat bu olsa idi Transistörler en az gürültülü cinsinden seçilirlerdi. Cihazımız 1982 yılında monte edildi. BD433 BD434 güç transistörlerinin kulanım gayesi güç almak için değil, düşük voltajlı olduklarından dolayıdır. Montajlı olduğundan sökülüp daha modern bir transistor takılmadı. Peki ne işe yarar böyle bir cihaz.

Öncelikle bir ses amplifikatörü. Peki işitme cihazı olabilir mi?

Yurdumuzdan bu konuda şahsıma zaman zaman yani işitme cihazı konusunda mail gelmiştir. Her defasında bu tip oyuncakların tıbbi cihaz olmadıklarını söyledim. Yine de söylerim. Elbette ciddi firmalar atölye veya fabrikalarda bu konuda profesyonelce durmadan çalışma yapıyorlar.. Onların hakkı inkar edilemez. İnternet ortamında bu oyuncakların benzerleri hayli fazla. Bu şema da saten bir icat değil, sadece bir deneme. Ne yalan söyleyeyim yine de yorgun kulaklarda daha rahat bir işitme sağlayabiliyor. Benim beğendiğim oyuncakların iyilerinden biri sayılabilir. Bu tip oyuncakların iyileri sesi fazla çıkanlar değil, sesleri az güçlü fakat sıfır distorsiyonlu ve rahat anlaşılır şekilde verenler olacaktır. Veya benim bildiğim bu şekilde.

Cihazımız esasen radyo alıcısı niyeti ile imal edilmişti. Bazıları bu kouyu yani alıcı konusunu işlemişler. Ben fazla çalışmadım, hatta hüsrana uğradım. Başarılı olabilirsem yine yazarım. Gelelim kulaklık, speaker nasıl olmalı konusuna. Walkman kulaklığı ses verse de performansı düşük oluyor. Çok eski yıllarda Ankara bit pazarından bir miktar kulaklık almıştım. Kaliteli, 500 ohm direnci olan kulaklıklar. Bu kulaklık kulak üzerine geçirilen plastik bir kutuya bağlı bulunuyor. Gerçek işitme cihazı kulaklığı. Özenle en kaliteli maddelerden imal edilmişti. Adamda bol miktarda vardı. Demek ki dershane tipi gibi bir yerlerde kullanılıyordu.

http://www.geocities.ws/husnu66tr/resimler/BD433-8.jpg
BD433-8 BD43-1

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s