Kısa devreli iki transistorlu alıcı


By   Hüsnü Köktürk   TB6BHK        husnu66tr@yahoo.com

Bu ikinci devremiz iki PNP VHF transistörü ihtiva ediyor. Sakın bu devrenin birinciden sonra gelmesi bunun daha üstün bir alıcı olduğu anlamına gelmesin. Birinci devre olağan üstü bir alıcı. Regen filan değil. Regenlerde istasyon zayıfladıkça yeni bir tuner ayarı gerekir. Sık sık istasyon ayarı yapılır. Bazıları vacuk vucuk yapabilirler. Bu öyle değil. Saten regen kontrol düğmesi yok. Varyabıla bir el atıldımı bant bitene kadar el geri çekilmez.Ancak bu alıcı internet azizliğine uğramış. Alıcının reklamı iyi yapılmamış. Kaybolup gideceğe benziyor. Şimdi vereceğimiz devrenin reklamı öyle bir yapılmış ki, günün konusu haline gelmiş. Bu alıcının onlarca türü yapılmış.
Efendim acizane ben bu vatandaş bu alıcı ile orta ve uzun dalgayı dinlemek istedim. Açıkcası alıcı on üzerinden 5 puan alabildi. Lokal bir alıcı olabiliyor ama dx olamıyor. Yine yanlış anlaşılmasın alıcı kötü demiyorum! Alıcı olmaya alıcı da ancak regen değil. RF amplifikatör devreleri yok. Bu nedenle iyi alış yapmak için iyi anten teşkilatına ihtiyaç duyuyor. Birinci devre de öyle ama o birer karış veya daha kısa iki tel parçasıyla harikalar çıkarıyor. Birinci anten olarak şasiye bağli kalınca 50 cm lik bir kablo kutunun iç kenarına uzanabilir 15–30cm lik ikinci bir tel de transistör beysine bağlanabilir, yok ben harikalar çıkaracağim diyorsanız çatı antenini dahi düşünebilirsiniz.
Gelelim ikinci alıcımıza. L2 bobini faydalı ama zaruri değil. FM istasyonları üzerinde çalışma yapacaklar bu bobini kullanabilirler. FM istasyon bobini.Tarifi her yerde bol bol bulunur. Efendim bu iki transistör osilasyon yapıyor. Yani TRF alıcılar gibi seçicilikte sınıfta kalmıyor. Bu alıcı da regen değil. İyi alış için anten gerekli.
kisa_2

Reklamlar
Görsel | Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s