VLF 6…25 Kc düşük frekans alıcısı


Yz  Hüsnü  Köktürk    husnu66tr.yahoo.com

VLF Sayfası

Türkiye elektronikçilerin ilgilendiği kategorilerden biri de VLF elektronik, ne için ilgilenirler bilmiyorum, ama ilgilenenler onlar hanesindeler. Biz de birer elektronikçi  olarak  bulabildiğim bir iki  cümlelik  dökümanla onlara katılalım istiyorum.

Deniyor ki  Yer yüzünde uzayda gezegenlerden bize gelen tabii doğal insan yapısı olmayan düşük frekanlı radyo frekans dalgaları var. Yüksek frekanslı olanları da işittim. Öncelikle gençlik yıllarında gördüğüm birolayı nakledeyim. Bulunduğumuz yer ile köyler arasına  ceryansız  tel hat gererek telefon irtibatı sağlardık. İcabında tel uzunluğu 4..5Km ye kadar uzanabilirdi. Bazan şimşekli havalarda bu  tel hat üzerinde bulundurduğu elektrikten dolayı tehlikeli olabiliyordu. Kıvılclcımlar masadan sandalyeden yere akabilirlerdi. Havanın açık olduğu çoğu günlerde bu hat üzerine takılı kulaklıktan, öyle hüzünlü nağmeler gelirdi ki tarif edemem. Bu nağmeler insan yapısı değildi. Ortalıkta ses frekans ampilifikatörü de olmadığından ses çok kaliteli idi ve doğaldı.

  http://members.home.nl/radiomorningstar/ELF.htm

Aşağıdaki devre 6..25 Kc arasında çalışabilen aktif anten kuvvetlendirici. Orta dalga bir radyodan alınan ferit rod üzerine 0.18 lik telden 700 tur sarılmış. Böylü düşük frekanslar için varyabl  kondansatör üretilmemiş.  10 adet  BB112 varikap diyot parelel bağlanmış. Yazar bununla 200pF ile 5000pF arası ayar yapabiliyormuş.  Buna pek inanacağım gelmedi. 500p  ayar yapıyorum mu demek istedi acaba? 500pF bu işler için yetmez. Bizler de büyük ihtimal  BB112 yi bulamayız.

  http://members.home.nl/radiomorningstar/ELF_bestanden/elf1.GIF

Bu üçüncü son şema alıcının bitmiş hali.  50 turluk tickler bobiniyle geri beslenim yapılıp alıcının duyarlığı artırılmış. Yazar buna direct  conversion alıcı demiş ama, geri beslenimli TRF alıcı. Yazar 22K pota giden kablo blendajlı cinsten olsun  Anteni de çatıya koyun diyor.

İlk yabancı sinyali 12 Kc de almış.Sinyal 19 Kc ye kadar yükselip 10sn içinde kaybolmuş.

http://members.home.nl/radiomorningstar/ELF_bestanden/elf2.GIF 

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s