orta-uzun-dalda regenimsi alıcılar


By Hüsnü Köktürk TB6BHK
 Hüsnü Köktürk’s ün radio receivers radyo devreleri
http://www.geocities.ws/husnu66tr/receivers/uzun-orta-dalga.htm
 
Nerden çıktı bu uzun orta dalga alıcısı denirse, malum ortalıkta radyo amatörlüğü denen bir olay var. Her ne kadar verici konusunda amatör sınırlandırılmış ise de alıcı konusunda daha fazla çalışma serbestliği var gibi. Gaye sadece radyo yapmak olmuyor. Devre aynı zamanda anten amplifikatörü görevini görüyor.
Maksadımız TRF alıcı yapmak idi, ama vaziyet bayağı regen olayını andırıyor. Alıcı ile öncelikle uzun dalga istasyonları dinlenilmek istendi, Ülkemizin kuzeyinden bir ses işitiliyor. İstasyon ismi Kafkas olabilir. Azerbeycan adını çok kullanıyorlar. Bu istasyonun orta dalga versiyonu 1400 kHz. Aynı yörede daha zayıf ikinci bir uzun dalga istasyonu var ki bu alıcı onu rahat alamıyor. Ama 6 transistörlü TRF alıcım daha başarılı.
Harici bir anten ve toprak hattı kullanılmıyor. Ferit çubuk ve üzerindeki bobin işi götürüyor. Bu alıcı regen gibi, bu nedenle seçicilik iyi. Hassasiyet duyarlık, yani sensitivity Piyasadaki Çin malı radyolardan üstün. Ancak elimde hurdacıdan alma eski tip 10 moyen frekanslı bir alıcı var ki şimdiki bu alıcıdan üstün.
Pot kazanç kontrol ediyor. Aşırı kazanç da osilasyon görülebilir. Diyot germanyum olmalı ve diyottan sonra 1n luk filtre kondansatörü kullanılacaksa
parazit önleme babında bu kapasite + kutbuna bağlanabilir. Ben ses amplifikatör konusunda çipleri hararetle tavsiye etmem. Ama illaki LM386 kullanayım diyorsanız şahsi tecrübem sanki KA386 lar daha az problemli gibi.
Kısa dalga da alınmak isteniyorsa BC549 yerine BF tipi bir transistor koymakta fayda var.
Alıcımız TRF yapılmak üzere yapılmıştı. Ama görüldü ki Yurdumuzda yerel uzun ve orta dalga radyo yok, ve 3tr TRF radyo dx istasyonlarını alamıyor, bu defa verim artırma yollarına gidildi. Bu defa da karşımıza regen tipi bir alıcı ortaya çıktı. Ama ne yapalım, çöpe atılmasın, hiç olmazsa yeni bir tip uzun dalga regen sahibi oluyoruz. Şimdilik bu alıcı uzun dalgada sağlıklı çalışıyor. Vakit bulunursa, Mümkün olursa diğer bandlar üzerinde ilave çalışmalar yapılacak. Alıcıyı hemen yapıp çalıştırmak hiçte kolay değil. Masamızda uzun dalga sinyal jeneratörümüz yoksa, uzak kuzey ülkelerin zayıf gelen sinyallerini bulmak, yerini tespit etmek zorundayız. Regen alıcı ile koca bantta tek bir zayıf DX istasyonu arıyorsunuz. Mevla yardımcınız olsun, ama bir de istasyonu buldunuz mu bir alıcı kazanmış oluyorsunuz.
 
http://www.geocities.ws/husnu66tr/resimler/uzun-dalga.gifVLF long wave TRF receiver
 
Alıcımızın aşağıdaki bu yeni versiyonu orta dalga regen. Açıkçası TRF olayında son aylarda kendim performans kaybına uğrayınca regen gücünden istifade etmek zorunda kaldım. Regenin avantajı sensitive + selective yani hem iyi istasyon ayırıcı hem de zayıf istasyonları alabilme hassasiyeti. Burası iyi de mahzurlu tarafı nedir denince, Maksimum alış yapabilmek için potun her seferinde yeniden ayar gerektirmesi. Mahalli ve güçlü istasyonlar için böyle bir ayara gerek duyulmayabilir. Montajda dikkat gerektiren konulardan birisi de parçaların yeri olacaktır. Pil plaket ve ferit çubuk ne osilasyon yapacak kadar birbirine sokuşturulmalı, ne de aliciyi köreltecek kadar uzaklaştır mamalıdır. Bu noktalar tecrübeyle bulunacaktır. http://www.geocities.vs/husnu66tr/resimler/regen-2.jpgbasit gözükse de zamanımız süperheterodinlerden üstün bir alıcı

4 üncü devremiz uzun dalga dinleyicisi. 4 fet + 1 transistor kullanılmış. Girişteki 10p luk kondansatörün küçük kapasiteli oluşundan dolayı ses kalitesi üstün. Dereceye girebilecek alıcılardan. A ma daha üstünü yapılamaz diyemem. Q3 ve Q4 fetleri alışılmamış dizayn’a sahipler, doğrudur ve daha iyisi yapılabilir, ama böyle de iyi, devreyi gözden çıkaramadım, şemasını çizdim ve hatta kutuya koymak niyetindeyim.
  http://www.geocities.ws/husnu66tr/resimler/5tr-uzun-3.jpgkardeş bir alıcı bir başka versiyon

Ve nihayet ufak tefek bazı oynamalar daha yapıyoruz ve görüyoruz ki uzun dalganın işi orta dalgaya göre daha zor. Orta dalgada osilasyona gelen ayarlar uzun dalgada yeterli olmuyor, daha fazla geri beslenim istiyorlar. Hatta osilasyona bile gelemiyorlar. Bu da bana daevremizin regen cinsi olmadığını TRF cinsi olabileceğini hatırlatıyor.
 http://www.geocities.ws/husnu66tr/resimler/uzun_7.gif Bu serinin don örneği.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s