“hus-3tr.gif” uzun orta dalga alıcı


By Hüsnü Köktürk TB6BHK  husnu66tr@yahoo.com
Hüsnü Köktürk’s ün radio receivers radyo devreleri
http://www.geocities.ws/husnu66tr/receivers/uzun-orta-dalga.htm

Nerden çıktı bu uzun orta dalga alıcısı denirse, malum ortalıkta radyo amatörlüğü denen bir olay var. Her ne kadar verici konusunda amatör sınırlandırılmış ise de alıcı konunusunda daha fazla çalışma serbesliği var gibi. Gaye sadece radyo yapmak olmuyor. Devre aynı zamanda anten amplifikatörü görevini görüyor. Maksadımız TRF alıcı yapmak idi, ama vaziyet bayağı regen olayını andırıyor. Alıcı ile öncelikle uzun dalga istasyonları dinlenilmek istendi, Ülkemizin kuzeyinden bir ses işitiliyor. İstasyon ismi Kafkas olabilir. Azerbeycan adını çok kullanıyorlar. Bu istasyonun orta dalga versiyonu 1400 kHz. Aynı yörede daha zayıf ikinci bir uzun dalga istasyonu var ki bu alıcı onu rahat alamıyor. Ama 6 transistörlü TRF alıcım daha başarılı.
Harici bir anten ve toprak hattı kullanılmıyor. Ferit çubuk ve üzerindeki bobin işi götürüyor. Bu alıcı regen gibi bu nedenle seçicilik iyi. Hassasiyet duyarlık, yani sensitivity Piyasadaki Çin malı radyolardan üstün. Ancak elimde hurdacıdan alınma eski tip 10 moyen frekanslı bir alıcı var ki bu alıcıdan üstün.
Pot kazanç kontrol ediyor. Aşırı kazanç da osilasyon görülebilir. Diyot germanyum olmalı ve diyottan sonra 1n luk filtre kondansatörü kullanılacaksa
parazit önleme babında bu kapasite + kutbuna bağlanabilir. Ben ses amplifikatör konusunda çipleri hararetle tavsiye etmem. Ama illaki LM386 kullanayım diyorsanız şahsi tecrübem sanki KA386 lar daha az problemli gibi.
Kısa dalga da alınmak isteniyorsa BC549 yerine BF tipi bir transistor koymakta fayda var.

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s