Hüsnü Köktürk homemade Analog frekansmetre


By Hüsnü Köktürk   husnu66tr@yahoo.com

Analog Frekansmetre

QRP telsiz çalışmalarında verici frekans ayarlarında vazgeçilmez ellemanlardan birisi frekansmetredir. Verici veya osilator gücü düşük ise kullanılan frekansmetrenin de giriş hassasiyetinin düşük olması icabeder. Aksi halde frekans okuyamazsınız. Frekasmetre veya absorbsiyonmetrenin ibresi kımıldamaz. Analog frekansmetrenin duyarlığını artırmak için pil ve transistör ilavesi yapılabiliyor.  Ama  ben pilsiz ve transistörsüz sade olanını kullanıyorum.

Frekansmetreye 15-30cm kısa bir anten bağlanabilir. Gücü düşük vericilere bu anten direkt bağlanabilir.  Güç yükseldikçe  direk bağlantı yapılmaz,zayıf , yakın bağlantı yapılır. Güç bir watt gibi bir düzeyde ise antenler ortalama bir sapma görülüyence kadar birbirlerine yaklaştırılır.

Frekansmetre daha önceden kalibre edilmelidir. Ben bu kalibreyi digital göstergeli Çin malı radyo ve çeşitli varyabl osilator kullanarak ayarladım. 46-190MHz arasını okuyabiliyor.

Bu frekansmetrenin  digitallere üstünlüğü çıkışta kaç çeşit frekans ve gücünü gösterebilmesidir. Diyelim ki 145 MHz okuyorsunuz. İbreyi yavaşça bir sola ve bir de sağa çeviriniz. Fazla bir ibre sapması olmaması lazımdır. Küçük önemsiz dapma görülebilir. Fazla sapma varsa cihazınızı bu fazlalıkları yok edecek şekilde ayarlamanız gerekecek.

frekansmetre

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s