Hüsnü Köktürk TRF REGEN special receivers direkt radyo alıcıları


TB6CAA-HÜSNÜ KÖKTÜRK

1- DIRECT AM RADIO RECEIVER

Turkish: Bu alıcı basit olmakla beraber emsallerinin çoğuna üstünlük atar. Birincisi ses seviyesi yüksektir. BC238 veya benzer transistor L2 bobinine gelen sinyali hem rf hem af olarak yükseltir. Seçiciliği artırmak için L2 bobininin tur sayısı azaltılır. L3 kasetçalar okuyucusudur ki ommetre ile ölçümü 500 ohm civarını gösterir.


http://www.geocities.ws/husnu66tr/receiver1.htm
 
2-
HÜSNÜ KÖKTÜRK TA6CAA

husnu66tr@yahoo.com     

http://www.geocities.ws/husnu66tr/receiver3.htm
gur-sesli-alici

Uzun Orta Kısa dalga gür sesli alıcı

Uzun ve orta dalga alıcıları dinleyenlerin sayısı şüphesiz azaldı ama dünyada 136 kc de çalışan amatör insanların varlığını unutmayalım. Keşki böyle bir devre yıllarca önce elimize geçmiş olsaydı. Benzer alıcıların en büyük dezavantajı ses seviye ve kalitesinin düşük olmasıdır. Alıcımız geliştirilirken bu iki konu üzerine dikkat edilmiştir. Alıcı hassasiyeti piyasadaki pek çok alıcıdan daha fazladır.Gece ve gündüz Türkiye ve dünyanın birçok istasyonunu dinleyebilir. Kısa dalgada bir miktar anten gerekecektir. En ideali bu tip alıcıları tek bir bantta kullanmaktır

, ancak alıcımız çok duyarlı ve yüksek seviyeli sese sahip olduğundan bir miktar kayıpla switch kullanarak üç bantta dinleme yapabilir. Uzun dalgada verim hayli yüksek olduğundan BF246 ya bağlı 1k luk direnç 4k7 ye yükseltilebilir ve 300 pf lik kapasite 100 pf ye düşürülebilir. L2 uzun dalgayı da geçirmeyecek çok turlu ince telli şok bobinidir. Her bant için ideal tur sayısı mevcut ise de çok turlu birisi üç dalgayı da idare ettiribiliyor. Biz L2 nüvesi olarak 4mm kalınlığında va 5cm uzunluğunda Ferit kömür kullandık. L3 için en iyisi kasetçalar okuyucu kristalidir. Tecrübelerimiz bunu göstermiştir.

Alıcının duyarlılığını artıran ve ses seviyesini yükselten unsur plastik kılıflı küçük 2n2222 transistorlu rf+bf devresidir.Diyotların konumu önemlidir ve devre 40 yıllık amatörlük hayatımın oyuncak alıcılar bölümünün son üyesidir. Montajda dikkat edilmesi gereken bir konu kömür antenin(rod) yeridir. Bu yer alıcıda ne osilasyon yaptıracak kadar duyarlı bir yer ne de alıcıyı sağırlaştıracak kadar ölü bir nokta olmamalıdır. BF katı için 386’lı bir devre uygundur.

3-

 By   Hüsnü Köktürk        TA6CAA          receiver6      husnu66tr@yahoo.com

SENSITIVE   DIRECT  PERFECT  DX  TRF  RECEIVER

This is a perfect broadcast direct TRF receiver. It is designed for the detection of AM signals in the 150kHz to 3MHz. This circuit features good sensitivity, selectivity and high audio output level. Especially gives high and quality sound. You can put a small rfc choke to the enter of the receiver for erasing parasitic FM signals. Perfect for LW and MW but for short wave I can’t say perfect. Better than all superheterodiyn receivers unless is made for special. If needs more sensitivity adjust the pot For More sensitivity the middle of the coil point must be between 3-10 turn, not much. (3-5) turn for MW 3-7 turn for LW). Some value of the emitter resistance of the transistor is very high, like 27K, 22K, 10K,  These are not the wrong values. Put the ferrite bar to a safely place. Don’t put the coil on the speaker or to a anti feedback, dead place. This receiver convenient for listening Dx stations. This version of this receiver will work very okey with air cored inductors, 11cm diameter, 100 turn for LW and 35 turn for MW. No external antenna needed.

 Bu gür ve kaliteli ses veren orta ve uzun dalga alıcısıdır. Zayıfça da olsa Marine bandını da dinler. Duyarlığı artırmak için, 8k luk pot ayarlanarak 2SC1342 transistoruna fazla volt girişi sağlanır. Receiver6 ya bir transistör daha ilave edilerek duyarlık artırılmış ve böylece harici anten kullanılmaksızın DX istasyonlarının dinlenme imkanı hasıl olmuştur. Alıcı bu haliyle en kaliteli seçme süperheterodin alıcıların seviyesindedir. Hatta uzun dalgada eşsizdir. Alıcının FM istasyonlarını almaya meyl etmesi şu ana kadar görülmedi. Alıcı orta dalga istasyonlarını daha güneş batmadan almaya başlar. Pek çok süperheterodin radyoların alış yapamadığı durumlarda gür ve kaliteli sesi ile alış yapar

 

4-

VHF REGEN ALICI

By Hüsnü Köktürk TA6CAA husnu66tr@yahoo.com

Tv yayınlarının yeni başladığı dönemlerde, bu alıcı ile TV yayınlarını dinleyebilmiştim. En azından çalışıyordu. Ya şimdi! internet ortamında koca koca sitelerin verdikleri şemalara bakıyorsunuz, bizimkiler onların yanında yunmuş yıkanmış, emeğinize vaktinize acıyorsunuz. C6 kapasitesi 0 noktasına yakın iken  tv yayınları dinlenir. Bu kapasite büyüdükçe alış frekansı da küçülmeye başlar. 22pF fm için son sınır olabilir. Daha büyük kapasiteler ile kısa dalga dinlenmeye başlanır. L1 bobini de dinlenen frekansa uygun olmalıdır. 5 tur 5-6 mm çaplı bobin ile 100 MHz civarı dinlenebilir. Ses amplifikator katının hassas bir girişi olması tavsiye edilir. Daha gelişmiş devrelerde girişe bir anten katı ilave ederek, etrafa parazit osilasyon yapmanın önüne geçilir. Birisi ise beys girişine UJT transistor ile ilave bir osilasyon girişi yapmış ilginç!

( tv, bu, ile, bir, alıcı, daha, osilasyon, girişi, ilave, hüsnü, köktürk, husnu66tr, regen, fm, ta6caa, vhf, parazit, şemalara, alici, internet köktürk ta6caa, hüsnü köktürk, vhf regen, koca koca, dinlenen frekansa, verdikleri şemalara, bir anten, son sınır, frekansa uygun, ilave ederek, mhz civarı, c6 kapasetesi, 5-6 mm, çaplı bobin, daha büyük)

5-

By Hüsnü Köktürk   TB6CAA   Yozgat    husnu66tr@yahoo.com     http://www.geocities.ws/husnu66tr/vhf-regen-alici.htm

Attention! There is two receivers here. One of them  a sensitive TRF receiver and the other is (a mixer + TRF receiver combined) as if it is just  a single conversation receiver. Conservation receiver is sensitive and selective, it gives us to surf opportunity out of FM 88-108MHz band.

The TRF receiver very sensitive and selective for LW–MW…but  the selectiving is poor for VHF-UHF band. But possible to get a few FM station with a 50cm portable antenna Selectity depends the turn number of the Coil L2.  Less turn , more selectivity. Often one turn is enough for all bans. For LW  three or more turns possible,  for MW 2 or 3 turns possible, the less turn the more selectity.

Homebrew VHF-UHF RECEIVER   el yapısı TV alıcısı

İşe el yapımı FM tuner ile başlıyoruz. Çoğu kimse fm radyo yapımında diğer bandlara nazaran oldukça geridedir. Amatörlüğe yeni kimselerin çalışma alanı orta ve uzun dalga alıcılarıdır ki bugünlerde neredeyse Türkiyede tüm istasyonlar ya kapandı veya kapanmış gözüküyorlar. Artık amatör direkt FM alıcıya başlamak zorunda. FM alıcı neden zor dersek, frekansın yüksek olması sebebiyle bağlantıların çok kısa tutulması gerekmekte ve bu da iyi bir el becerisi, marifet istemekte. Hatta delikli partinaks kullanmaktan ziyade bakırlı fiber kullanımı alıcı sıhhati açısından daha uygun gelmekte. Zira delikli pertinaks kullanırken varyabl ucuna bir tel uzatmak zorundasınız. Bu tel kondansatörle şasileme, dekuplaj olayına elbette zarar verecek, ve hele UHF bandında bayağı problem çıkacaktır. Uzatmıyalım, mikser veya tunerimize akortsuz bir çubuk anten bağlandı. Tabii isteyen dipol bile bağlar ve fazla verim alır. Bu tuneri bizim receiver14′ e bağlayabileceğiniz gibi kaliteli bir fm radyo tuneri olarak  ta kullanabilirsiniz. Klasik 99-108 MHz fm bandının dışına çıkmak istiyorsunuz, alıcı tuneriniz buna izin vermiyor. Alıcınızın 10.7MHz seramik kondansatöre giden bağlantı telini koparıp, yerine kendi tunerinizin 39pF lik ucunu bağlayınız. Alış frekansını L1 bobini belirleyecektir, L2 ise osilator bobini olup frekans bulmada katalizatör rolünü oynayacaktır. Fig 1 a mixer circuit

Audio ses kısmında ise biz receiver13’ün amplifikatör kısmını kullandık. Bu kat sadece ses amplifikatörü olmayıp rf görevini de yapabilmektedir. Bu nedenle giriş trafosu audio olanından tutunda HF olanına kadar her türlü indüktansta çalışabilmektedir. Receiver13 de açıkça bir 1F trafosu ve frekansı görülmese de bunlar sanki varmış gibi alıcımız direct conversation metodu ile olsa gerek çalışıyor ve 1F frekansı 10.7 den daha düşük gibi gözüküyor, ve bir miktar dar band FM istasyonları da duymak mümkün olabiliyor. Audio giriş trafosu yarım turluk sarımdan tutunuz 100 küsür ve daha fazlası sarımları dahi kabuleder. Sarımların bir son sınırı var ki o da osilasyona başlama noktasıdır. Bu yerde nerden osilasyon olacak, denebilirse de sarım fazlalaştıkça verim artıyor, ve bir noktada osilasyon başlıyor. Alıcı hassasiyet ölçüsü olarak, parmağınızı B noktasına yaklaştırınız, hoparlör bu yaklaşımı haber verecektir. Fig2 TRF receiver RF part

an audio section

 

ANA SAYFA–MAIN PAGE

Copyright © Hüsnü Köktürk Yozgat TB6CAA homebrew VHF-UHF TV radio FM tuner el yapımı alıcı Türkiye/Yozgat 2004

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s