Hüsnü Köktürk Tracking transmitter blinking oscillators


 By  Hüsnü Köktürk   TA6CAA   yanar söner osilator   husnu66tr@yahoo.com    

1-

— Tracking transmitter, belki duydunuz, tırt, tırt, diye ses izleri bırakıyor. Ama enaz 3 transistörlü bir audio devresi var. Bizim osilatorumuzun böyle bir odyo devresi yok ama 3.3q luk kapasite yardımıyla osilasyonu saniyelik veya daha küçük aralıklarla kesiyoruz. Bu araç, cihazı taşıyan cismin aranıp bulunmasında ve alıcı kalibrasyon işiyle uğraşan kimselere çok yardımcı olacaktır. Hassas frekans isteyenler bu aracın kristalli olanını kullanabilirler, veya 3.3µf lik kapasiteyi düşürmeyi deneyebilirler. Osilator frekansı varyabl kapasite ile değiştirilebilir, İcabında bu kapasite yanıp sönme aralığını da değiştirebilir.

This device looks like tracking transmitter, but has no audio parts. It works like push buttons. Tracking vfo oscillator. Tracking-vfo-oscillator. This device can be powered from 3v6–6v direct current battery and designed for baby alarm device and for test tools for radio homebrewer

2-

-one transistor blinking xtal oscillator

Bu araç cihazı taşıyan cismin aranıp bulunmasında va alıcı kalibrasyon işiyle uğraşan kimselere çok yardıncı olacaktır. Bir transistörlü yanar söner kristalli test osilatörü. Cihazın sağlıklı çalışabilmesi için bobin akordunun kristal frekansına uygun olması gerekmektedir, yani kesici devre bağlı değilken xtal osilator rahat çalışabilmelidir. Bu da bobin ve ayarlı kondansatör ikilisinin kristal frekansına uygun seçilmesini tabiidir. Çalışmalarımızda 22µF kondansatör kullanıldı. Bu kondansatörön değeri 3.3µf ile 200µF arasında değişebilmektedir. Kondansatör değeri yükseldikçe bip bip aralıkları seyrekleşir, aralık ayarları kondansatör değerini değiştirmekle daha sağlıklı yapılabilir.

The new circuit. There is no scheme (blinking xtal oscillator)that contains only one transistor, blinking xtal signal generator. The first scheme in the internet. This device looks like tracking transmitter but has no audio parts. It works like push buttons. This device can be powered from 3v6-6v direct current battery and designed for babsy alarm device and test tools for radio homebrewer. I used 25-50 MHz xtal. L1=8 turns, 20mm Long, 3.5mm diameter.

3-

Kristalli xtal bip bip, yanar söner köktürk osilatoru.

 Only one transistor xtal bip-bip köktürk osilatörü

Test aletleri içinde kesikli osilasyon yapan osilatörlere şiddetle ihtiyaç duyulur. Yıllarca önceleri gerçekleştirdiğim bu devreyi aylarca çalıştıramadım. Nerdeyse yayınlamaktan vazgeçecekken kazara arızayı hiç tahmin edemeyeceğim yerde buldum, ve böylece devre hizmete girdi. Problem 22µ luk kondansatörün şaseye değil de  + kutup tarafına bağlanmasıydı. Oysa ki eski çalışmalarımda hep şasi tarafına bağlardım. Bu yeni hali daha sağlam gözüküyor. Bip bip aralığı varyabl kondansatörle ayarlanacağı gibi 330 omluk direnç’in değişken yapılmasıyla da mümkün. 7.2V.   Xtal  frekansı  ve L1 bobini uyumlu olmalıdır. 46MHz için L1 12 tur çap 3.5 mm uzunluk 10mm. İçerisine ferit nüve de konabiliyor.

üsnü Köktürk TBA6CAA Yozgat one transistor Blinking or tracking xtal oscillator

4-

Pulsed Tone FM Tracking Transmitter

http://www.jbgizmo.com/ page21.html

Tracking olayı harici UJT  Unjuction transistör ECG6410  ile gerçekleştirilmiş. Osilatör transistörü 2N2222A olabiliyor. İlginç olan çalışma frekansı. 105 ila 110 MHz arasına ayar edilmiş, yani havacı bandına ulaşmış. Oysa 109.4 MHz de bazan hava trafiği işitilebiliyor. Yazar bu devrenin otomobil trafiğinde beacon olarak ve model roket içerisinde kullabilineceğini söylüyor. Led anlaşıldığı kadarıyla sönük olarak blinking yapıyor ve çalışma voltajını 2.5 volta kadar düşürüyor.

http://www.jbgizmo.com/xmrocket.gif

5-      FM Tracking Transmitter     Beeping Tracking Transmitter

http://www.thefintels.com/aer/fm.htm

http://www.thefintels.com/aer/FMbeeper.jpg    IC1=HFC4093  veya  4011

 

6-   4 transistor tracking transmitter

3 transistörlü audio tracker devresi. AM modüle metodu kullanılmışa benziyor. 3-9volt arası çalışıyor.      2N2222A transistörüyle yapılmış klasik bir FM frekans osilatörü bu ses devresilye modüle edilmiş. Bu modulator katını kullanan bir başka devreyi henüz göremedim. 

 http://www.reconnsworld.com/transmit_tracker2.html

  http://sz123.com/wp-content/uploads/2009/07/4_transistor_tracking_transmitter.gif

7-          TRACKING TRANSMITTER MKI

Orijinal devrelerin biri daha. Sadece 3 volt ve bir led flash yaparak çalışmayı görselleştiriyor. En fazla 5mA akım çekiyor. http://talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/101-200TrCcts.html

http://talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/images101-200/TrackingTransmitterMkI.gif

8-   Miniature Tuelemetry Transmitter

Bunu yazan adam bu vericiyi kuşlara takmak amacıyla düşünmüş ve mümkün mertebe minyatür tutmaya çalışmış. Bu arada olan benim devreye oluyor, bu üçüncü ortağım, benim planı uygulamaya koyan üçüncü şahış. Sitelerimizin kapanması sonucu eski devrelerimizi koruyamıyoruz. Dolayısıyla icatlarımız, (sahifenin başındaki üç şema)ya görülüyor, veya yeniden keşfediliyor. Ancak bu devre hafifçe farklı. Ortalıkta 4 turluk bir bobin görülüyor. Eğer kristal 36 MHz ise bunun üçüncü harmoniği 144 MHz dinleme frekansı olacak.

 

 http://www.n bb.cornell.edu/neurobio/land/PROJECTS/TRANSMIT/transmitter.jpg

9-      MINI TRACKER   BEEPER BUG TRACKING TRANSMITTER

Bu devre de yine talkingelectronics.com’dan. İki transistörlü low frekans devresi saniyede 2 puls atıyormuş ve 2 Hz lik frekansı varmış. Bu bas frekans fazla akım çekmesin diye akım kaynağından 1K ohm dirençle ayrılmış. 90MHz vivarında çalışma frekansı varmış. Bu zamanda güçlü FM vericilerin kaynaştığı bir alanda 3 volt ile  çalışan bu devre ile hırsız takibi rüya aleminde yaşamaya benziyor gibi.

  http://talkingelectronics.com/projects/MiniTracker/images/MiniTrackerCct.gif

 

10-     M15m Tracking Transmitter 147.455 MHz- 147.460 MHz

Bununda tracking metodu  bizimkilerin aynı.Bir farkla ki 470 Kohm derenç ile 1K5 direnç seri bağlı. 49 MHz kristalin üçüncü harmoniğini kullanıyor.  49.152×3=147.456 L2 bobininin sağından ve solundan helezonik küçük birer anten çıkarmış. Bu da hayvan takibi ve model roketler için düşünülmüş. Type 394 siver oxide batarya, 1 ay sürekli çalaşabiliyor ve dayanabiliyormuş.

  http://www.jbgizmo.com/page32.htm

http://www.jbgizmo.com/M15m_circuit.jpg

11-                      1.5 Volt Tracking Transmitter

Track devresi LM3909 entegresi ile yapılmış. Led bu işi görsel hale getiriyor. Osilator transistoru 2N3904 bunun yerine düşük voltajlı bir başka transistor kullanılabilir. Kristalsiz bir devre. Bu devreyi birçok web adresi vermiş

http://www.circuitdb.com/circuits/id/148

 

http://www.electro-tech-online.com/electronic-projects/43-1-5volt-tracking-transmitter.html

12-  FM Tracking transmitter using a 555 timer

http://freecircuitdiagram.net/fm-tracking-transmitter-using-a-555-timer/

 http://freecircuitdiagram.net/wp-content/uploads/2009/09/FM-Tracking-Transmitter-Using-a-555-Timer

remote control veya signal transmitter olarak 100 metre mesafe içinde FM bandında kullanılabiliyormuş, iki transistörlu olması bir avantaj. Buffer katı anten ile osilator arasında frekans stabilizasyonunu sağlıyor. iki adet fet kullanılmış. Anten 20 cm tel. Aynı devre circuitstoday.com dada mevcut ve şema daha sıhhatli.

  http://www.circuitstoday.com/fm-tracking-transmitter

      MAIN PAGE   ANA SAYFA  

Copyright © Hüsnü Köktürk TA6CAA husnu66tr Türkiye/Yozgat Blinking oscillator or tracking vfo

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s