Hüsnü Köktürk uzaktan ses alan 144 MHz vxo crystal 2w FM sender


By Hüsnü Köktürk   husnu66tr@yahoo.com

Yüksek modulasyonlu kristalli verici Narrow band high modulation crystal transmitter.

Gayemiz 36 MHz kristal osilasyonlu bir vericiye ses bindirmek veya ses modulasyonu sağlamak, Hele bir de band geniş değil de dar ise!, Uzatmıyalım hayli uzun çalışmalar sonucu şemasını görebileceğiniz devreyi tamamladık.

Devremizin iyi ve kötü tarafları var. İyi taraflarından birisi % 100 ü aşkın ses modulasyonu nedeniyle mikrofondan uzak konuşabilme, buna bağlı olarak bebek dinleme cihazı vazifesini görebilme fikrinin ortaya çıkması  özelliğine sahip. İhtiyatlı konuşmak zorundayız, Direkt bebek dinleme cihazı olarak kullanınız diyemiyoruz, bebek cihazının da kendine has kanunları var, bebek frekansı hangisidir, hangi frekanslarde bebek dinleme cihazı kullanılır, Gücü  ne kadardır, vericisi VFO mu yoksa kristallimidir, bunların kanunları var, aksi halde bir açıkgöz, sizin bu yazı ve şemanızı tatbikten zarara uğradığını iddia edebilir.

Devrelerimiz bilimsel amaçlıdır, tatbiki zarar da verebilir fayda da. Biz hiç kimseye devrelerimizi yapınız demiyoruz. Sadece inceleyiniz diyebiliriz. Mikrofona 20cm veya daha uzaktan konuşabilirsiniz, 30cm den dahi konuşsanız, modülasyon yine esmsallerine kıyasla fazladır, Ancak 20 cm veya daha yakın konuşmada modulasyon oranı %100 üzeri olabileceğinden ses kalitesi düşecektir. Vericiye ses kontrol düğmesi koymamıza rağmen yüksek modülasyon endişesini tamamen gideremedik, Bu da demektir  ki ses katından baştan bir transistör çıkartılıp iki transistörlü modulasyon katı yapılacak, ancak şahıs olarak ben uzaktan dinleme meraklısı olduğumdan ilk transistörü çıkarmadım, Cihazımız bu haliyle deprem zamanlarında göçük altında kalmış insan sesi aramalarında dahi kullanılabilir görünümünde. Yüksek modülasyonu önlemenin bir yönü bulundu. O da düşük omajlı iri hoperlo yerine, yüksek omajlı küçük manytik mikrofon kullanmak, bu haliyle mkrofona yakın konuşma şansınız oluyor, ama bu defa uzak sesleri dinleme imkanınız kayboluyor.Mesela iç direnci ohmmetre ile 120 ohm olan br eski telefon hoperlosu bu iş için gayet uygun.

Devrenin tamamı üstteki yazılarda mevcut, Çıkış sizin ayar kabiliyetinize bağlı olarak 1 ila 2 watt arasında olacaktır. İki watt veren bir devrede BFW16A transistörü ısınmakta ve malesef iyi bir soğutucu isteyebilmekte. Anten olarak iki metrenin katları olan 25cm, 50cm gibi uzunlukları kullanmakta fayda var. Kristale seri bağlı varyabl osilatör frekans ayarı yapıyor. Alıcı dar band olacağından kullandığımız kristal frekansı tam kanalın ortasına düşmeyebilir. İşte bu varyabl, frekansı tam kanal arasına düşürebilecek frekans saptırma kabiliyetine sahip. Bunu yapabilmesi için L2 bobininin tur oranları kullanılan kristal frekansından daha aşağı olmamalı ki frekans akışı sağlansın, Benim devremde bu bobin nüvesiz 14 tur, bobin çapı 4-5 mm idi

L3 9tur. Bu bobini akorda getiren kondansatör değeri malesef kritik olabiliyor.  Son olarak 82pF  ve ayarlı küçük bir ferit nüve kullanıldı. L1 bobini modulasyon irtibatını sağlıyor ve frekansın modulator katına geçmesini önlüyor. Bu sebeple tur adedi diğer bobinlerden fazla 30 tur olabilir.
http://www.geocities.ws/husnu66tr/uzaktan.htm

ANA SAYFA–MAIN PAGE  

Copyright ©Hüsnü Köktürk TB6CAA over modulation crystal xtal wireless sender telsiz

 

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s