Hüsnü Köktürk 72MHz-den 144 MHz ye geçiş çalışması


By Hüsnü Köktürk     husnu66tr@yahoo.com

        72 MHz Dar Band FM Verici        Neden 72 MHz dersek vericimiz henüz tamamlanmadı. Fakat uzun uğraşlar sonucu ancak bu hale getirebildik. İki eksiği var biri bu vericiyi 144MHz ye yükseltmek ikincisi, modulasyon katı ilave etmek. Şimdiye kadar çoğunlukla geniş band FM devreleri ile uğraştık, kristalli dar band verici yapmak w bana bayağı zor geldi ama hiç olmazsa bir adet formül çıkarabildiğimi farzediyorum. Çıkış gücü neden 2.5 watt, varsayılıyor. Daha az olması lazım değilmiydi?, kullanılan transistör sadece 1 watlık denirse, hesaplar bunu gösteriyor, ayrıca hata payı olmakla birlikte 72 MHz de BFR16A 2.5 vatt verebilecek güçte bir transistördür. çünkü hem düşük frekansta çalışıyor, hem de bayağı yüksek bir güç ile sürülüyormuş gibi gözüküyor. Şu aşamada çıkış saf 72 MHz değil, zayıf da olsa 144 MHz çıkışı da var, Cihazı bu haliyle amatör telsizci tilki avı vericisi olarak kullanmak istesek, çıkış katına 72 MHz yi filtreleyen aparetler ilave etmemiz gerekecek. Acaba elde edilen 144MHz lik çıkış avcılar için yeterli olabilicek mi? Bunu şu anda bilemiyorum ve de bu konuda tecrübem de yok. Cihazın ilk iki transistörü BF214 ve BFR96S, muhtemel bazı parazit osilasyona sebebiyet verilmemesi için elden geldiğince teneke bir çerçeve içine alınmaya çalışıldıldı. Cihazın bu haliyle bir küçük RF power transistör ilavesiyle rahatlıkla 10 watt ve üzeri bir güce ulaşabileceğini tahmin edebiliyorum.

 Gerçekten 144 MHz ye terfi etmek kolay olmayacak, power katı ilave ettikçe cihaz 72 MHz de daha da güçlenecek. Gerçek 144 MHz ye ulaşmak ince ayarları gerektirecek olduğunu kabullenmek lazım. Biz anten olarak sadece 50 cm tel kullanmanın yeterli olacağını kabullendik, ama uzayıp kısalabilen bir teleskopik anten veya bir dipol anten elbette maksada daha uygun olabilecektir.

Narrow band 72MHz transmitter transmissor sender.

UYARI! Warning to use this device may be illegal! Devre henüz amatör banda tamamen adapte edilmiş değildir,henüz eksiktir ve kullanımı illegal olabilir, eğitim amaçlıdır. Tamamlanıp 144 MHz amatör banda geçmeden kullanılamaz. ve hatta 144 MHz bandının hukuki durumunu üzülerek söyliyeyim homemade yönünden detaylı anlatan bir kaynağa raslamadım, bulursam elbette okuyacağım. Aşağıda Cihazımızın model , maket görüntülerini görebilirsiniz.

http://site.mynet.com/husnu_kokturk/tracking-72mhz.htm

   

ANA SAYFA–MAIN PAGE

  Copyright © Hüsnü Köktürk 72-144 mhz 2.5 watt dar narrow band fm transmitter fox hunting verici

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s