Hüsnü Köktürk no voltage drop heavy duty regulated ssb transmitter power supply


By  HÜSNÜ  KÖKTÜRK       TA6CAA 

  http://site.mynet.com/husnu_kokturk/x9jy.htm    husnu66tr@yahoo.com

Voltaj düşmesi olmayan ağır yük, kaliteli ayarlı voltaj regülatörü. 7A Sıfır voltaj düşmeli SSB telsiz adaptörü, yüksek kalite güç kaynağı. Bilhassa SSB transistörlü telsizlere tavsiye edilir. Bazı amatör arkadaşların 30 watt gücündeki cihazlara 1000watlık devasa  60 70 amper gücünde regülator bağladıklarını görüyorum, kimileri diyor  ki benim 350 watlık adaptörüm çöktü, daha yüksek amperli trafo bulmalıyım!. Kanaatimce yetersiz olan trafo değil yetersiz olan regüle. 4amper verebilen bir adaptöre 1000 ampirlik trafo koysanız bile alacağınız yine 4 amper olacaktır. 5-8 Amper harcayan cihazlara 100 Amper gücünde trafo bağlayanların işini doğru bulmuyorum.
  Bugün büyük firmalarda dahi sıfır voltaj düşmeli regülatörleri pek göremiyoruz. Yüksek amper gerektiğinde regülesiz adaptör kullanıyorlar. 100 wat yük altında cihazımızda en ufak bir volt düşmesi dahi görülmemiştir. Daha doğruşu bu devre bu gaye için düzenlendi. Dünyaya bir hatıra olarak yıllar sonrası internet ortamına koyduk. Köktürk imzalı devreler’in en önemlilerinden biri. 100 wat altında volt düşmesi olmayınca bu cihaz çok daha yüksek amperli cihazları problemsiz çalıştırır. Birkaç ampere kadar tek bir 2N3055 transistörü yeterlidir. Çıkış transistörü kolaylıkla ısınmaz. Hatta regülator diyotları çıkış transistöründen evvel ısınır. Çok fazla amper gerektiğinde 3055 leri usulüne uygun çoğaltmalısınız. Cihazdan 20-30A istenmesi halinde ısınma meyli gösteren 3055 lerin emiterine bikaç turluk bakır tel bobin bağlanabiliyor. Cihazımız kısa devre korumalı değildir. Pozitif kutup devresine harcayabildiğiniz güçte bir sigorta koymanız icabeder. Kısa devre halinde çıkış transistörü değil de onun altındaki bir transistör yanıyor.100 watlık cihaz için 8 Amper sigorta yeterli olacaktır. Elbette cihazın verdiği amper sadece 7A değil, bu amperde hiçbir voltaj düşüşü yaşanmadı. Cihazdan verim almak için içerdeki ufak olsun büyük olsun kondansatör değerlerini aynen uygulamaya bakınız. Adam ne olacak ben bu 40nF yerine 150nF  koyayım veya 820pF yerine 2nF koyayım derseniz ağır yük altında voltaj düşmeye veya yükselmeye başlayacaktır. Güzelim cihaz özelliğini kaybedecektir. 

Zero voltage drop heavy duty SSB transmitter power supply. Convenient all SSB transistorized transmitter. Under 7 amp load the voltage drop is only zero. SSB transmitters need, no voltage drop quality power supply. But diffucult to get the device like that. At ordinary device, you easily see the voltage drop, or more heating under heavy condition, our device, no voltage drop and no output transistor heating can’t be seen.
Copyright© Hüsnü Köktürk TB6CAA no Zero voltage drop heavy duty transmitter power supply

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s