Hüsnü Köktürk homemade tracking transmitter, yanar söner osilator


 By  Hüsnü Köktürk   TA6CAA   yanar söner osilator   husnu66tr@yahoo.com     bl-xtal

 Tracking transmitter, belki duydunuz, tırt, tırt, diye ses izleri bırakıyor. Ama enaz 3 transistörlü bir audio devresi var. Bizim osilatorumuzun böyle bir odyo devresi yok ama 3.3q luk kapasite yardımıyla osilasyonu saniyelik veya daha küçük aralıklarla kesiyoruz. Bu araç, cihazı taşıyan cismin aranıp bulunmasında ve alıcı kalibrasyon işiyle uğraşan kimselere çok yardımcı olacaktır. Hassas frekans isteyenler bu aracın kristalli olanını kullanabilirler, veya 3.3µf lik kapasiteyi düşürmeyi deneyebilirler. Osilator frekansı varyabl kapasite ile değiştirilebilir, İcabında bu kapasite yanıp sönme aralığını da değiştirebilir.

This device looks like tracking transmitter, but has no audio parts. It works like push buttons. Tracking vfo oscillator. Tracking-vfo-oscillator. This device can be powered from 3v6–6v direct current battery and designed for baby alarm device and for test tools for radio homebrewer

one transistor blinking xtal oscillator

Bu araç cihazı taşıyan cismin aranıp bulunmasında va alıcı kalibrasyon işiyle uğraşan kimselere çok yardıncı olacaktır. Bir transistörlü yanar söner kristalli test osilatörü. Cihazın sağlıklı çalışabilmesi için bobin akordunun kristal frekansına uygun olması gerekmektedir, yani kesici devre bağlı değilken xtal osilator rahat çalışabilmelidir. Bu da bobin ve ayarlı kondansatör ikilisinin kristal frekansına uygun seçilmesini tabiidir. Çalışmalarımızda 22µF kondansatör kullanıldı. Bu kondansatörön değeri 3.3µf ile 200µF arasında değişebilmektedir. Kondansatör değeri yükseldikçe bip bip aralıkları seyrekleşir, aralık ayarları kondansatör değerini değiştirmekle daha sağlıklı yapılabilir.

The new circuit. There is no scheme (blinking xtal oscillator)that contains only one transistor, blinking xtal signal generator. The first scheme in the internet. This device looks like tracking transmitter but has no audio parts. It works like push buttons. This device can be powered from 3v6-6v direct current battery and designed for babsy alarm device and test tools for radio homebrewer. I used 25-50 MHz xtal. L1=8 turns, 20mm Long, 3.5mm diameter.

Kristalli xtal bip bip, yanar söner köktürk osilatoru.

 Only one transistor xtal bip-bip köktürk osilatörü

Test aletleri içinde kesikli osilasyon yapan osilatörlere şiddetle ihtiyaç duyulur. Yıllarca önceleri gerçekleştirdiğim bu devreyi aylarca çalıştıramadım. Nerdeyse yayınlamaktan vazgeçecekken kazara arızayı hiç tahmin edemeyeceğim yerde buldum, ve böylece devre hizmete girdi. Problem 22µ luk kondansatörün şaseye değil de  + kutup tarafına bağlanmasıydı. Oysa ki eski çalışmalarımda hep şasi tarafına bağlardım. Bu yeni hali daha sağlam gözüküyor. Bip bip aralığı varyabl kondansatörle ayarlanacağı gibi 330 omluk direnç’in değişken yapılmasıyla da mümkün. 7.2V.   Xtal  frekansı  ve L1 bobini uyumlu olmalıdır. 46MHz için L1 12 tur çap 3.5 mm uzunluk 10mm. İçerisine ferit nüve de konabiliyor.

üsnü Köktürk TBA6CAA Yozgat one transistor Blinking or tracking xtal oscillator

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s