Hüsnü Köktürk homemade el yapısı 3 Watt fm telsiz transmitter


By Hüsnü Köktürk   TB6BHK   husnu66tr@yahoo.com      

Three watt   transistorized  FM transmitter circuit. 3W FM transmitter emetteur sender emissores. This transmitter is convenient to get the sounds from a distance. (whisper catcher, spy ear fm bug)The bulb 12V– 9 ohm is a fuse for to protect the expensive output transistor 2N5090, in general needs at the beginning of the construction the transmitter while adjustment. An unwanted strong parasitic oscillation can be damage aesilly the output transistor. Than the bulb shines but the transistor is in safe. I adwise to you, use this bulb always. A small cooler for 2N5090. Antenna telescopic is 75cm or smaller. L1 and L2 5 turns 6.5mm diameter, L3 and L4 6 turns. The turn number can be changeable for the purpose.

WARNING – I don’t claim and say that “the transmitter is good, or perfec” Contents of this file are for educational purposes, only. It is strongly suggested that you do not use this
knowledge for illegal purposes!

3  wat ucuz transistor 3w-FM-telsiz verici devre şeması. Devre yapılırken sinyallerin 88-108 MHz sınırına düşmesi için fazla bir çaba gösterilmedi. Gayemiz bu profesyonel bantta konuşmak ve yayın yapmak değil, bizimkisi bir iki watlık bir FM devresi yapabilir miyiz, buna ait teknik bilgi, malzeme ve montaj becerilerimiz yeterli mi, yoksa yetersiz mi diyerek kendimizi imtihan etmek idi. Kaldı ki şu zamanda devreleri gerçekleştirmek için orijnal transistör bulmak da hayli zor. Yıllar öncesine bakıyorum, elime hayli orijinal FM transistörleri geçmiş, bu güzelim ransistörleri CB devrelerinde kullanarak heba etmişim. Ne yazık ki şimdi malzeme kutum bomboş, Haydi yiğitsen kopya transistörlerle kaliteli bir FM devre yap ta görelim. Oriijnal MRF transistörlerini hatırlıyorum, senin birşey yapmana gerek yok, o transistörler neredeyse kendileri çalışıyordu, Şimdi ise fason transitörleri çalıştıracağım diye uğraş dur. Çıkış transistoru olarak bulunabilirse geleneksel 2N4427, 2N3866, 2N3553, 2N3375, 2SC1971, MRF237….ve de orijinal patates baskı olmıyan transistörler kullansınlar. Osilator ve sürücü katlarında ise BCY59/9 transistörleri kullanıldı. Onları Telekomun artıklarından bulmuştum, Bunların çalışma voltajı normal’sa da frekansları fazla yüksek değil, ve FM bandında zar zor çalışabiliyorlar. Osilator transistorunun kollektörü ile driver katı arasındaki geçiş veya bağ, kuplaj kondansatörünün değeri 4 pF gibi veya daha düşük. Modülator katı sesleri uzaktan almaya ayarlı. Fısıltı halindeki sesleri neredeyse 10 metre uzaktan alabilecek kadar duyarlı bir modulator katı var. Ancak gücün 3 watt sınırına dayanması bana bu modulator katının pek de yeterli gelmediği kanısını uyardı. Bu gaye için C6 trimmer kondansatörünün değeri ihtiyaca göre azaltılıp çoğaltılablir. Spy ear yapmak gibi bir gaye için modulator katı transistörlerinin BC549C gibi gürültü seviyesi düşük olanlardan seçilmesi tavsiye edilir. Seslerin yakından alınması istenirse R7 direncinin değeri azaltılmalı C6 kondansatörünün değeri düşürülmeli veya ilaveten başka tedbirler alınmalıdır.
modul1
3W-FM-telsiz
ta6caa-3w

Warning Uyarı: Devremiz bilimsel, eğitimsel çalışmanın bir parçasıdır, Labaratuvar test aracaı olup kullanım amacı gütmemektedir. Bu devrenin güzel olduğu iddası da yoktur ve devrenin yapılıp kullanılması tavsiye edilmiş de değildir. Devreyi yapıp Kullanmak isteyenler bulundukları ülkenin telsizler ile ilgili birimlerinin şartlarını yerine getirmek zorundadırlar. Çünki devremiz birçok ülkenin kabul ettiği 50mW tesiz mikrofon güç sınırını en azından aşmış gözüküyor. Bu konuda yabancı ülkelerdeki satışa sunulan kit ve devreler için bir döküman, Smart kits aşağıdaki ifadeyi kullanıyor

Warning“Smart kits are sold as stand alone training kits. If they are used as part of a larger assembly and any damage is caused, our company bears no responsibility. While using electrical parts, handle power supply and equipment with great care, following safety standards as described by international specs and regulations. CAUTION All the RF kits are sold for experimental and laboratory use only. Their possession and use are limited by laws which vary from state to state. Please get information about what you can or can not do in your area and stay within the legal limits. Make sure you do not become a nuisance to others with your experiments. Smart Kit has no responsibility whatsoever for any misuse of its products.”

 ANA SAYFA–MAIN PAGE

Copyright © Hüsnü Köktürk TB6BHK Türkiye/Yozgat 3W-FM-telsiz.htm 2N5090 2N3553 BCY59/9

Reklamlar
Bu yazı elektronik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s